היפרפיגמנטציה

מה זה היפרפיגמנטציה?

היפרפיגמנטציה היא מצב שכיח, בדרך כלל לא מזיק, בו כתמי עור הופכים בצבע כהה יותר מהעור הרגיל שמסביב. האפלה זו מתרחשת כאשר עודף מלנין, הפיגמנט החום המייצר צבע עור רגיל, יוצר משקעים בעור. היפרפיגמנטציה יכולה להשפיע על צבע העור של אנשים מכל גזע.

 

גיל או כתמי "כבד" הם צורה נפוצה של היפרפיגמנטציה. הם מתרחשים עקב נזקי השמש, והם מכונים על ידי הרופאים בשם קשקשים סולאריים. כתמים קטנים וכהים אלה נמצאים בדרך כלל על הידיים והפנים או על אזורים אחרים שנחשפים לעתים קרובות לשמש.

 

כתמי מלזמה או chloasma דומים לכתמי גיל אך הם אזורים גדולים יותר של עור כהה המופיעים לרוב כתוצאה משינויים הורמונליים. הריון, למשל, יכול לעורר ייצור יתר של מלנין הגורם ל"מסכת ההריון "בפנים ולעור כהה בבטן ובאזורים אחרים. נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון עלולות לפתח גם היפרפיגמנטציה מכיוון שהגוף שלהן עובר שינויים הורמונאליים דומים המתרחשים במהלך ההריון. אם באמת מפריע הפיגמנט, יש להפסיק את הגלולות למניעת הריון.

 

שינויים בצבע העור יכולים לנבוע מסיבות חיצוניות.

לדוגמה, מחלות עור כגון אקנה עלולות להשאיר כתמים כהים לאחר שהמצב מתבהר. סיבות נוספות לכתמים כהים הן פציעות בעור, כולל ניתוחים מסוימים. נמשים הם כתמים חומים קטנים שיכולים להופיע בכל מקום בגוף, אך הם הנפוצים ביותר בפנים ובזרועות. נמשים הם מאפיין תורשתי.

 

נמשים, כתמי גיל וכתמי עור כהים אחרים יכולים להפוך לכהים יותר או בולטים יותר כאשר העור נחשף לשמש. זה קורה מכיוון שמלנין סופג את האנרגיה של קרני האולטרה סגול המזיקות לשמש על מנת להגן על עורו מחשיפת יתר. התוצאה הרגילה של תהליך זה היא שיזוף עור, הנוטה להכהות אזורים שכבר היפרפיגמנטיים שלהם. חובה ללבוש קרם הגנה. קרם הגנה חייב להיות "ספקטרום רחב" (כלומר הוא חוסם הן UVA והן UVB). יום אחד של עודף שמש יכול לבטל חודשים של טיפול.

 

רוב משחות המרשם המשמשות להבהרת העור מכילות הידרוקינון. אקונומיקה מבהירה ודהויה כתמי עור כהים על ידי האטת ייצור המלנין כך שהכתמים הכהים האלה נמוגים בהדרגה כך שיתאימו לצבע העור הרגיל. אקונומיקה מרשם מכילה פי שניים מכמות ההידרוקווינון, המרכיב הפעיל, כמו אקונומיקה ללא מרשם. במקרים חמורים יותר ניתן להשתמש בקרמים מרשם עם טרטינואין וקרם קורטיזון. אלה עשויים להרגיז מעט את העור הרגיש וייקח 3-6 חודשים עד שיביא לשיפור.

 

כיום ישנם מספר טיפולי לייזר יעילים ביותר

רובי החליפין ולייזר נגעים פיגמנטיים אחרים מסירים לעתים קרובות פיגמנט ללא הצטלקות. יהיה צורך לבצע נקודת מבחן במקום לא בולט מכיוון שלפעמים הם גורמים להחמרה במקום לטוב יותר.

אהבתם את המאמר?

שתפו בפייסבוק
שתפו בווטסאפ
שלחו במייל
הדפיסו

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

הזעת יתר

הזעת יתר, יכולה להיות מצב מעיק ומביך המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. בעוד שהזעה…

עיבויי שפתיים

תהליך עיבוי השפתיים כולל בדרך כלל שימוש בפרוצדורות קוסמטיות שמטרתן להגביר את גודל השפתיים ומלאותן.…

בדקי האם SAFE LIPO מתאים לך

לקביעת פגישת ייעוץ חינם

לצ'אט בווטסאפ
1
צריכה עזרה?
היי,
איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן